Leczenie kanałowe – kiedy jest wymagane?

Odwiedzając gabinet stomatologiczny nigdy tak naprawdę nie wiadomo, jakie leczenie będzie niezbędne dla danego pacjenta. Czasami może okazać się, że lekarz zaleci przeprowadzenie zabiegu endodontycznego. To inaczej leczenie kanałowe, które nie należy do przyjemnych, jednak w niektórych przypadkach jest absolutnie konieczne. Z uwagi na to, że endodoncja zaliczana jest do zabiegów nieodwracalnych, lekarze decydują się na nią wyłącznie wtedy, gdy jest naprawdę niezbędna. Kiedy zatem leczenie kanałowe to jedyne wyjście z sytuacji? Tego dowiesz się czytając nasz artykuł. Zapraszamy.

Objawy, które prowadzą do leczenia kanałowego

Jeden z symptomów, które mogą świadczyć o tym, że konieczne będzie przeprowadzenie leczenia endodontycznego, to ból zęba. Dolegliwość ta nierzadko spowodowana jest zapaleniem znajdującej się we wnętrzu zęba miazgi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ból wcale nie musi być stały. Może pojawiać się on wyłącznie np. podczas spożywania zimnych napojów lub słodyczy. Pacjent, który uda się ze swoimi dolegliwościami do gabinetu stomatologicznego, zostanie dokładnie przebadany przez lekarza, który kolejno zdecyduje, jaka forma kuracji będzie dla niego najbardziej odpowiednia.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest konieczne w sytuacji, gdy utrzymująca się przez długi czas próchnica prowadzi ostatecznie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Ponadto tego typu kurację zaleca się również po udrożnieniu zobliterowanego kanału (sprawdź tu: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem/udroznienie-zobliterowanego-kanalu/). Co więcej endodoncja stanowi także alternatywę dla usunięcia zęba w takich sytuacjach, jak:

  •         Wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie,
  •         Pęknięcia lub złamania,
  •         Rozwój bakterii beztlenowych,
  •         Zaawansowane zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe to zabieg, który przeprowadzany jest zarówno u dorosłych pacjentów, jak i dzieci.

Leczenie kanałowe – jak wybrać klinikę stomatologiczną?

Na rynku swoją działalność prowadzi wiele gabinetów stomatologicznych, jednak nie wszystkie są warte uwagi. Poszukując odpowiedniej kliniki, która należycie zatroszczy się o stan uzębienia pacjenta, należy wziąć pod uwagę jej renomę, zespół tworzących ją specjalistów, a także sprzęt, jakim dysponuje. Jednym z miejsc, które zasługują w tej kwestii na szczególną uwagę, jest Fabdent. Z ofertą leczenia kanałowego można zapoznać się tu: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/co-to-jest-leczenie-kanalowe/, do czego serdecznie zachęcamy. Decydując się na współpracę z Fabdent zyskujesz pewność, że Twoje zęby są pod dobrą opieką.