Ospa wietrzna to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przechodzą ją najczęściej maluchy, jednak zdarza się, że dotyka także dorosłych. Mimo że ospa zwykle przebiega łagodnie i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, jej objawy mogą być uciążliwe. Szczególnie dokuczliwe bywają towarzyszące jej zmiany skórne, które silnie swędzą.
Po czym poznać, że to ospa?
Ospa może przebiegać różnie w zależności od danego przypadku. U niektórych osób pojawia się gorączka, ból głowy i mięśni, a także ogólne rozbicie, przypominające grypę, a u innych nie występują żadne z wymienionych symptomów. Najpowszechniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem są drobne pęcherzyki wypełnione płynem.
Krostki są nie tylko nieestetyczne, ale też swędzące. Powstrzymanie się od drapania bywa trudne, jednak ważne jest, aby nie dotykać zmian. Naruszenie pęcherzyków może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, utrudnionego gojenia i powstawania blizn. Skóra osoby przechodzącej ospę wymaga troski i właściwej pielęgnacji.
Jak radzić sobie ze świądem?
Wiele osób zastanawia się, jak złagodzić nieprzyjemną dolegliwość, skoro nie wolno drapać ospowych pęcherzyków. Na szczęście istnieją na to sposoby. Jednym z nich jest specjalna pianka na ospę. Preparat tego rodzaju ma lekką konsystencję, która łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, nie pozostawiając nieprzyjemnej tłustej warstwy. Produkt delikatnie chłodzi skórę, nawilża ją i regeneruje, dzięki czemu uczucie świądu się zmniejsza.
Pianka na ospę zawiera także składniki, które wzmacniają barierę ochronną naskórka i zapobiegają namnażaniu się patogenów. To dobre rozwiązanie dla dzieci, które mają trudności z wytrzymaniem uciążliwego swędzenia. Dorośli także mogą korzystać z tego rodzaju pianek.
Dbanie o skórę w czasie choroby
Przechodząc ospę, warto pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących pielęgnacji. Najważniejsza jest właściwa higiena. Skóra powinna być utrzymana w czystości, a jednocześnie nie należy jej długo moczyć. Z tego względu długie kąpiele lepiej będzie zastąpić szybkimi prysznicami. Noszone ubrania powinny być przewiewne i luźne, aby nie podrażniały pęcherzyków. Ze stosowaniem kremów i balsamów najlepiej poczekać do zakończenia choroby.
Ospa to najczęściej łagodna, a jednocześnie dość nieprzyjemna choroba. Zdarza się jednak, że jej przebieg jest ciężki – pojawia się wysoka gorączka, bardzo duża liczba zmian skórnych i powiększenie węzłów chłonnych. Wówczas koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.