Ból gardła pojawia się często zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci w sezonie infekcyjnym. Jak go szybko i skutecznie uśmierzyć?
Co stosować na silny ból gardła?
Przy silnym, ostrym bólu gardła dobrym wyborem są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub miejscowo znieczulające. Na stronie https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-bol-gardla.html dostępny jest szeroki wybór preparatów, które przyniosą ulgę przy bolącym, piekącym gardle. Można sięgnąć po pastylki do ssania z flurbiprofenem, takie jak Polopiryna Gardło czy Inovox Ultra. Dobrym wyborem może być też Cholinex, w którego składzie obecny jest salicylan choliny. On również działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Przy ostrym bólu gardła szybką ulgę przynieść może lek z substancją znieczulającą, taką jak lidokaina czy benzokaina. W niedługim czasie po zażyciu leku zmniejsza on odczuwany ból gardła i przynosi wyraźną ulgę. Przykładowe pastylki z substancją znieczulającą to Gardimax medica i Orofar Max.
Jak ukoić suche, drapiące gardło?
Wyżej wymienione leki sprawdzają się przy ostrym, silnym bólu gardła. Nie są one jednak rekomendowane w przypadku suchości lub drapania, ponieważ mogą dodatkowo przesuszać śluzówkę i wzmagać nieprzyjemne dolegliwości. Przy suchości i dyskomforcie odczuwanym w obrębie gardła lepszym wyborem będzie zastosowanie preparatu o właściwościach łagodzących i nawilżających. Można znaleźć je na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-na-bol-gardla.html. Dobrze sprawdzają się w tej sytuacji pastylki z porostem islandzkim. Posiada on właściwości powlekające i osłaniające. Wiele preparatów z porostem może być stosowana u dorosłych, a także dzieci powyżej 4 roku życia, które bez problemu radzą sobie z taką postacią preparatu.
U najmłodszych dobrym wyborem na suche, drapiące gardło są też syropy. Można wówczas sięgnąć po syrop islandzki czy syrop prawoślazowy. Syropy na gardło znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/syropy-na-bol-gardla.html. U najmłodszych, przy silniejszym bólu gardła bezpieczne są preparaty z benzydaminą (np. Tantum Verde, Hascosept), które można stosować również w formie aerozolu.
Przy bólu gardła warto pamiętać też o domowych sposobach, które mogą przynieść ulgę. Przy ostrym bólu pomocne mogą być płukanki wodą z solą. Niektórym osobom ulgę i poprawę komfortu przynosi picie ciepłych napojów, a u innych lepiej sprawdza się spożywanie chłodnych napojów i posiłków. Warto też w miarę możliwości oszczędzać głos. Istotne jest również regularne przyjmowanie płynów i nawilżanie błony śluzowej gardła.